Hijyen ve Gıda Güvenliği

Otel, kafe, restoranların yanı sıra ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti performanslarına etki eden tedarikçilerin hijyen ve sanitasyon kontrollerini öncelikli olarak Gıda, Hijyen ve Sanitasyon, İSG, Müşteri Memnuniyeti, Turizm Tesisleri Tebliğleri, Covid 19 vb. tedbir ve standartlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Uluslararası kriterler çerçevesinde yapılan denetimler sonucu işletmenin yasal
mevzuatlara uygunluğu, hijyen ve sanitasyon performansının izlenmesi, çalışanların farkındalık seviyesinin yükselmesi, firma güvenilirliğinin artırılması, risklerin belirlenmesi ve tehlikelere yönelik gerekli önlemlerin alınması sağlanmaktadır.

 • Denetimler Hangi Alanlarda Gerçekleştirilir?:
  Hijyen ve sanitasyon kontrolleri; tesis yerleşimi, odalar, sosyal alanlar, mutfak, gıda hazırlama yerleri, soğuk odalar, restoran, bar, lobi, tuvalet, hamam-spa, havuz, plaj tesisleri, personelin çalışma ortamı gibi pek çok alanı kapsamaktadır. Ayrıca makine/ekipmanlar, tesiste kullanılan su, buz ve buhar, atıklar, pest kontrolü gerektiren noktalar, ambalajlama, depolama ve taşıma koşulları, cam ve sert plastik kullanımı, personelin kişisel hijyeni gibi pek çok nokta ilgili mevzuat ve uluslararası standartlara uygunluk açısından kontrol edilmektedir.
 • Denetimler Nasıl Gerçekleştirilir?:
  Hijyen ve sanitasyon kontrolleri; Aqrocert tarafından oluşturulan denetim kontrol listelerinin yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda hazırlanan denetim kontrol listeleri ya da müşteri tarafından temin edilen kontrol listeleri ile de gerçekleştirilmekte ve raporlanmaktadır. Denetimlerde işletmenin tüm alanlarında görsel incelemeler yapılır ve istek dahilinde örnekler alınarak laboratuvar analizleri yapılır. Yapılan incelemelerde, işletmenin hijyen ve sanitasyon açısından mevzuat kurallarına ve uluslararası standartlara uygunlukları değerlendirilir. Yapılan değerlendirmeler sonucu uygunluk raporu oluşturulmaktadır.
 • Denetimlerde Hangi Kriterler Esas Alınır?:
  1. TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı
  2. SO 18513 Turizm Yönetim Sistemi Standardı
  3. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Ürün/Referans Tebliğleri
  4. TS 13027 Gıda Üretim Yerlerinde Hijyen ve Sanitasyon-Genel Kuralları
  5. CAC/RCP 1 Gıda Hijyeni için Genel Prensipler
  6. PAS 220 Gıda Güvenliğinde Gıda Üretimi için Ön Gereksinim Programlar
  7. ISO/TS 22002-1:2009 Gıda Güvenliği için Ön Gereksinim Programlar – Bölüm 1: Gıda
  Güvenliği
  8. Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No:
  2019/1)
  9. COVID 19 Pandemisinde İşyerlerinde Alınacak Tedbirler
  10. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
  11. 2872 Sayılı Çevre Kanunu
  Denetim Sonunda Firmalara Hijyen sertifikası verilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Müşterilerimize, uluslararası belgelendirme hizmetlerini bir temsilcilikten değil AQROCERT genel merkezinden almanın ekonomik avantajını yaşatıyoruz.

Detaylı fiyat bilgisi almak ister misiniz?