GSTC Turizm Sertifikası

4_Calisma-Yuzeyi-1-400x600

GSTC Sertifikası Nedir?

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC ® ), tarafından oluşturulmuş ve kabul görmüş sürdürülebilir seyahat ve turizm kriterlerine uyduğunuzu gösteren sertifikadır.

Sürdürülebilir Turizm Nedir?

Mevcut ve gelecekteki ekonomik , sosyal ve çevresel etkileri tam olarak dikkate alan , ziyaretçilerin , sektörün , çevrenin ve ev sahibi toplulukların ihtiyaçlarını karşılayan turizm.

GSTC Kimdir

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC ® ), sürdürülebilir seyahat ve turizm için küresel standartlar olan GSTC Kriterlerini yönetmektedir;

sürdürülebilir turizm Belgelendirme Kuruluşları için uluslararası akreditasyon sağlamanın yanı sıra. Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ® (GSTC), sürdürülebilir seyahat ve turizm için GSTC Kriterleri olarak bilinen küresel standartları belirler ve yönetir.

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası Neden Gereklidir?

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası Neden Gereklidir?

GSTC Sertifikasına sahip Otel ve Tur operatörleri, en yüksek sosyal ve çevresel standartlara uygun olduğunu belgelemiş olurlar.

Her geçen gün daha fazla sayıda gezgin ve seyahat acentesi, sürdürülebilirlik uygulamalarının yürürlükte olduğuna dair uygunluk arıyor,

Birçok Otel ve Seyahat acentesi GSTC belgelendirmeyi teşvik ediyor.

  • Hilton: “Operasyonlarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için otellerimiz için GSTC sertifikası alma fırsatlarını belirlemeye devam ediyoruz.”
  • TUI Group, “27 milyon müşterisine sunulan tüm otelleri GSTC Kriterlerini karşılayan sertifika almaya teşvik ediyor.”
  • easyJetHolidays “Anlaşmalı otellerinin %100’ünün 2025’in sonuna kadar GSTC-Akredite Sertifikasyon kuruluşu […] tarafından sertifika almaya teşvik etmeyi taahhüt ederek turizm destinasyonlarını desteklemeye odaklanmıştır.”
  • AMEX GBT“otelleri ve diğer konaklama ortaklarını GSTC standartlarını karşılayan veya daha da iyisi GSTC-Akredite Sertifikasyon Kuruluşu tarafından onaylanan” sürdürülebilir “olarak vurgulayacaktır.”
  • comşu anda GSTC sertifikalı otelleri öne çıkarıyor

Ayrıca; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022/2 sayılı genelgeye göre 1 ocak 2022 tarihinden itibaren bütün konaklama tesislerine  getirdiği I aşama Sürdürülebilir Belgesinin alınması zorunluluğunu 2025 yılına kadar GSTC sertifikasına tam geçiş hedefi ile duyurmuştur.

GSTC Turizm Kriterleri Nelerdir?

Sürdürülebilirlik Yönetimi Kriterleri; 13 Kriter 50 Gösterge,

Sosyal & Ekonomik Kriterler : 9 Kriter 32 Gösterge

Kültürel Kriterler: 4 Kriter17 gösterge

Çevresel Kriterler : 16 Kriter 83 Gösterge

GSTC sertifikasını kimler alabilir?

GSTC sertifikası büyüklüğüne bakılmaksızın Oteller, Apartlar, Tatil köyleri ve Butik oteller gibi bütün  konaklama tesisleri için uygundur.

Solution

Sürdürülebilir Turizm Belgesi alabilmek için, GSTC Kriterleri nin sağlanması gerekmektedir.

Konaklama tesisinizde Süreçlerinizin GSTC  kriterlerine uyumlu hale getirilmesi ardından başvuru denetim ve kontrol süreçlerinin tamamlanması için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Müşterilerimize, uluslararası belgelendirme hizmetlerini bir temsilcilikten değil AQROCERT genel merkezinden almanın ekonomik avantajını yaşatıyoruz.

Detaylı fiyat bilgisi almak ister misiniz?