Sürdürülebilir Turizm Sertifikası

2 kopya
3_Calisma-Yuzeyi-1-400x600 kopya

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası Nedir?

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, GSTC iş birliği ile 11.20.2022 Tarihi ile Sürdürülebilir Turizm Programı’nı duyurmuştur

Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri (TR-I) turizm sektöründe sürdürülebilirlik standardının geliştirilmesine yönelik uluslararası normlarda belirleyici bir organ olan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerine uygun olarak geliştirilmiştir.

Toplamda 42 kriter bulunmaktadır.

Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında Konaklama Tesisleri için 3 farklı belge/sertifika bulunmaktadır;

  1.  Aşama Belgesi — 14 kriter
  2.  Aşama Belgesi — 29 kriter
  3. Aşama Belgesi — 42 kriter (GSTC Sertifikası)

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası Neden Gereklidir?

Bakanlık Onaylı, Turizm Bakanlığı ve GSTC logolu sertifikalarınız ile uluslararası geçerliliğe ve prestije sahiptir.

Ayrıca; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022/2 sayılı genelgeye göre 1 ocak 2022 tarihinden itibaren bütün konaklama tesislerinin I aşama Sürdürülebilir Belgesinin alınması zorunludur.

Bu sertifikaya sahip olan Oteller; Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacaktır.

Sürdürülebilir Turizm Sertifikasına ait logo, belgeyi alan tesislerin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler sertifika üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabileceklerdir.

Sürdürülebilir Turizm sertifikası kimler alabilir?

  • Aşama Güvenli Turizm sertifikası Oteller, Apartlar, Tatil köyleri, Butik oteller ve bütün konaklama tesisleri için uygundur.
  • Aşama Güvenli Turizm sertifikası Oteller, Apartlar, Tatil köyleri, Butik oteller ve bütün konaklama tesisleri için uygundur.

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?

Sürdürülebilir Turizm Belgesi alabilmek için, Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri (TR-I)  nin sağlanması gerekmektedir.

 

Konaklama tesisinizde Süreçlerinizin (TR-I) kriterlerine uyumlu hale getirilmesi ardından başvuru denetim ve kontrol süreçlerinin tamamlanması için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Müşterilerimize, uluslararası belgelendirme hizmetlerini bir temsilcilikten değil AQROCERT genel merkezinden almanın ekonomik avantajını yaşatıyoruz.

Detaylı fiyat bilgisi almak ister misiniz?