Turizm İşletme Belgesi

Turizm İşletme Belgesi

4

Turizm İşletme Belgesi Nedir?

Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için turizm Bakanlığından alınması gerekli olan belgedir. Yeni açılan devreden veya yenilenen tesisilere TURİZM TESİSLERİNİN NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK ‘e uygun olarak turizm işletmelerinin faaliyetlerini yürütmelerini sağlamak amacıyla düzenlenir.

Turizm İşletme Belgesi başvurusu ile ilgili danışmanlık ve eğitim hizmetlerimiz için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Turizm İşletme Belgesi Almak Zorunlu Mu?

Turizm tesisleri, İş Yeri Açma Çalışma Ruhsatları alındıkları tarihten itibaren 1 yıl içerisinde, Turizm İşletme Belgesi almazlar ise Ruhsatları iptal edilir ve kapatılırlar.

Turizm İşletme Belgesi, yatırım teşvik belgesi alan tesislerin Turizm Yatırım Teşvik belgesi kapatılması için gerekli olan belgedir.  Turizm yatırım belgesi olan tesisler yatırımlarının tamamlanması ile turizm işletme belgesine geçiş yapmak zorundalar.

Turizm İşletme Belgesi Alma Zorunluluğu Olan Tesisler Hangileridir?

Apart Oteller, Oteller, Pansiyonlar, Butik Oteller, Bungalovlar, Termal Tesisler, Tatil Köyleri, Özel Konaklama Tesisleri, Moteller, Gastronomi Tesisleri, Günübirlik Tesisler, Kamp alanları ve Plaj işletmeleri turizm işletme belgesi almak zorundadır.

Turizm İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

Turizm İşletme Belgesi almak için Kültür ve Turizm Bakanlığına online müracaat edilir. Eksiksiz ve doğru yapılması gereken başvurular Bakanlık tarafından kontrol edilir. Uygun görülen başvurular denetim programına alınır ve Bakanlıkça denetçi görevlendirilir. Yapılacak olan denetimde, personel, odalar, mahaller, üniteler, tesis geneli, online ve basındaki satış koşulları, tesisin faaliyet konusundaki türe uygunluk esasları ve turizm tesislerinin niteliklerine ilişkin yönetmelik maddelerine uygunluğu denetlenir. Denetimden geçen tesislerin denetim raporlarının olumlu çıkması sonucu Turizm İşletme Belgesi düzenlenir gerekli harçlar yatırılır ve belge tesise yollanır.

Turizm İşletme Belgesi başvurusu ile ilgili danışmanlık ve eğitim hizmetlerimiz için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Müşterilerimize, uluslararası belgelendirme hizmetlerini bir temsilcilikten değil AQROCERT genel merkezinden almanın ekonomik avantajını yaşatıyoruz.

Detaylı fiyat bilgisi almak ister misiniz?